Hizmetler » Piyano Tamir-Bakım, Regülaj

Tamir-Bakım

Piyanolar zaman içinde pek çok etken nedeniyle eski performansından uzaklaşır. Keçeler, susturucular, mekanik parçalar aşınıp ilk günkü performanslarını yitirir. Korozyona uğrayan teller kopabilir ya da boğuk sesler üretebilir.

Bu gibi durumlarda uzman onarım servisimiz hizmetinizde olacaktır. Eskimiş, sorunlu mekanik parçalar, yurt dışından getirilen yüksek kalite parçalarla yenilenmektedir.

İncelikli ve uzman bir işçilik gerektiren onarım teknikleri konsol ve kuyruklu piyanolarda farklı ameliyeler gerektirmektedir. Piyanonun hangi bölümlerinin ne kadar onarım gerektirdiğini belirlemek bile uzmanlık gerektirir.

Bir köşede kaderine terkedilmiş "asla onarılamaz" sandığınız aile yadigari piyanolarınız dahi, onarım servisimizin elinde hayat bulacaktır. Manevi ya da maddi değerini yeniden kazanacaktır.

Regülaj

Piyanonuzun tek bir tuşundan tellere kadar uzanan, birbirine bağlı onlarca mekanik parça mevcuttur. Bu mekanik pek çok tahta, metal, keçe ve deri parçasının eşsiz uyumundan ve dengesinden oluşmaktadır. Fiziksel dış etkenler ve çalma yoğunluğunuz piyanonuzun karmaşık mekaniği üzerinde sandığınızdan çok daha etkilidir. Bu etkenler piyanonuzda istenmeyen seslere ve performans kayıplarına neden olacaktır. Regülaj işlemi, piyanonuzun mekanik aksamının performansını olabildiğince uzun yıllar sürdürmesini sağlar.

Piyano Mekaniği

Piyano mekaniği yüzyıllar boyu gelişim göstererek, sadece üreticilerin değil, pek çok besteci ve virtüözün de katkılarıyla bugünkü halini almıştır. Bu mekanik konsol ve kuyruklu piyanolarda farklı yapılara sahiptir. Bir piyanoda tüm mekaniği oluşturan yaklaşık 7000 parça bulunmaktadır.

Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz:

Kuyruklu Piyano Mekaniği:

Konsol Piyano Mekaniği: