Hizmetler » Piyano İçin Öneriler

MUHAFAZA
Öncelikle, akustik bir piyano 18 ile 24 derece aralığında sabit bir sıcaklıkta muhafaza edilmelidir. Piyano, kalorifer peteği ve klima gibi, benzeri ısıtıcı ya da soğutuculardan uzakta, güneş ışığına maruz kalınmayan, hava akımı (cereyan) olmayan yerlerde, %50-60 nemli ortamda, nem alabileceği (saksı gibi) eşyalardan uzakta ve sabit bir yerde muhafaza edilmelidir. Özel durumlar dışında, İstanbul gibi denize kıyı şehirlerin neminden dolayı, piyanonun içine su koymak gerekmez. Eğer aşırı nemli bir ortamda bulunuyor ise piyano kılıfı veya battaniye gibi bir malzeme ile üzeri kapatılmalıdır.
Rutubet emici poşet piyanonun içerisinde bulundurulmalı, üç ila altı ayda bir (nemin yoğunluğuna bağlı olarak) bulunduğu yerden alınıp, güneşte veya kalorifer üzerinde bir gün bekletilerek kurutulduktan sonra, tekrar yerine yerleştirilmelidir. Güve girmesini engellemek için ise piyanonun içine bir kab naftalin koyarak önlem alabilirsiniz.

BAKIM
Profesyonel bakım zamanlaması, çalınan piyanonun bulunduğu yer, kullanılışı ve kalitesiyle doğru orantılıdır. İki veya dört senede bir mekanik ayarları (regülaj) deneyimli bir uzmana kontrol ettirilmeli ve gerekir ise ayarlatılmalıdır. Bunun haricinde, sizin yapabilecekleriniz de vardır:
Dış kısmı, piyano cilası veya hafif nemli bez ile silinip hemen ardından kuru bir bezle üzerinden geçilmelidir. Tuş kısımları, nemli bez ile silinip kuru bez ile nem giderilmelidir. Bu işlemi yaparken tuşların yanak kısımlarına, yani ağaç olan bölümlerine su kaçırılmamalıdır. Piyanonun iç kısmı ilk önce fırçayla birlikte elektrik süpürgesi ile tozları alınıp, ardından kuru bir bezle tellere ve mekaniğe dokunmadan silinmelidir.

ONARIM
Piyanonuz onarım gerektirdiğinde, bilinmesi gereken en önemli olay kullanılan malzemenin kalitesi ve tamiri gerçekleştirecek kişinin referansıdır. Yasal olarak yapılan iş altı ay süre ile garantilidir. Bu da yazılı ve imzalı olarak tamiri gerçekleştiren kişiden talep edilmelidir.

AKORT
Arıza haricinde piyano akordunun bozulma sebepleri:
     1- Ortam sıcaklığın değişimi,
2- Çalınması,
3- Uzun süre hava akımında kalması,
4- Sıcak veya soğuk kaynaklara yakın olması,
5- Hareket ettirilmesi, taşınması,
6- Ortamdaki nem oranının %50-60 aralığının üzerine çıkması,
7- Tekerleklerinden birinin veya ayağının, zemine tam basmaması (sallanması).
Piyano akordunun iyi tutması için en az senede bir defa akort ettirilmelidir. Normal şartlar altında, piyanonun akordu altı ayda bir yaptırılmalıdır. Zira havalar, ılıman bölgelerde dahi altı ayda bir ortalama 30-35 derecelik farklar yapmaktadır.
Yeni alınan piyanonun akordu, yerine konulduktan sonra, ortama uyum sağlaması için bir hafta bekleyip yaptırılmalıdır. Yeni piyanonun akort dengesini bulması için, piyanonun kalitesine göre, bir sene içerisinde iki veya üç defa akort ettirilmelidir.

Yavuz BERBER

NOT: Öneriler Yavuz BERBER tarafından hazırlanmıştır, izinsiz ve kaynak göstermeksizin kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.